Odborný seminář výzkumného centra SIX

autor: SIX Center

soubor se zprávou: tz_SIX_seminar.pdf

Odborný seminář výzkumného centra SIX při FEKT VUT v Brně

Výzkumné centrum senzorických, informačních a komunikačních technologií (SIX) při Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně pořádalo 20. ledna 2011 setkání výzkumných týmů s partnerskými firmami. Ředitel Centra SIX prof. Dr. Ing. Zbyněk Raida zodpověděl následující otázky, přibližující toto setkání.
* Na jaká výzkumná témata se SIX soustřeďuje?
Centrum SIX se soustřeďuje na výzkum komunikačních a informačních systémů a jejich komponentů. Pozornost je zaměřena zejména na komunikační služby, s jejichž provozováním se počítá v doposud nevyužívaných, perspektivních kmitočtových pásmech.
SIX společnými silami budují ústav radioelektroniky, ústav telekomunikací, ústav mikroelektroniky a ústav fyziky Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií. Tyto čtyři ústavy realizují ročně výzkumné projekty za více než 150 milionů korun, což je téměř 60 % finančního objemu výzkumu celé fakulty. Všechny čtyři ústavy mají vysoce rozvinutou spolupráci s průmyslovými partnery z oblasti slaboproudé elektrotechniky. Odborné zaměření těchto ústavů si je velmi blízké, takže SIX jim umožní prohloubit stávající úroveň spolupráce.
* O jaké setkání přesně šlo?
Lednem končí první půlrok realizace Centra senzorických, informačních a komunikačních systémů (SIX). Abychom prohloubili spolupráci mezi ústavy, jež Centrum SIX společně založily, a abychom podpořili společné aktivity Centra SIX a partnerských firem, připravili jsme seminář, na němž jsme se vzájemně informovali o společných výzkumných a odborných aktivitách.
* Kolik účastníků se semináře zúčastnilo?
Semináře se zúčastnili zástupci téměř 10 partnerských firem, členové Rady centra, členové Vědeckého poradního sboru Centra a příznivci Centra SIX. Za příznivce Centra pokládáme akademické pracovníky a doktorandy, kteří uvažují o zaměstnání v centru po dokončení realizační fáze v prosinci 2012. Celkem seminář navštívilo okolo stovky účastníků.
* Jsou plánována i další odborná setkání?
Semináře budou pokračovat ve stejném duchu. Vývoj na univerzitě i ve firmách jde rychle dopředu, takže vzájemná informovanost je nezbytná. Navíc nám semináře umožňují představit se novým, potenciálním partnerům centra.
* Jaké výsledky přineslo toto setkání?
Všichni chápeme seminář jako první krok směrem k intenzivní spolupráci ve výzkumu, která přinese prospěch jak partnerským firmám, tak Centru i jednotlivým dílčím výzkumným týmům. Podle reakcí účastníků se tento první krok povedl, takže všichni společně přemýšlíme o tom, jak budeme stávající spolupráci dále rozvíjet.
* Jaké aktivity nyní budou následovat?
První pololetí každého kalendářního roku je charakteristické přípravou návrhu projektů, finančně podporovaných Grantovou agenturou ČR, Technologickou agenturou ČR, Ministerstvem průmyslu a obchodu a dalšími národními poskytovateli. Jedním s cílů semináře bylo vzájemně se inspirovat při přemýšlení o nových společných výzkumných tématech a spolupracovat při přípravě nových výzkumných projektů.
* Novým mediálním partnerem centra SIX se stal časopis Sdělovací technika, co od tohoto zajímavého partnerství očekáváte?
S časopisem Sdělovací technika spolupracujeme dlouhodobě. V časopise publikujeme popularizační články z aktuálních oblastí komunikační techniky. Časopis na oplátku informuje o Centru SIX a jeho aktivitách. Spolupráci podporujeme a velmi si jí vážíme.