Tisková zpráva

Tradiční mezinárodní konference o bateriích, akumulátorech a jejich využití ABAF 2012

datum: 27.08.2012

autor: FEKT, Jiří Wagner

zdroj: FEKT VZT v Brně, konference ABAF

soubor se zprávou: tz_ABAF2012.pdf

obsah zprávy:

Tradiční mezinárodní konference o bateriích, akumulátorech a jejich využití ABAF 2012

I letos se uskuteční tradiční setkání ABAF, které pořádá Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT v Brně společně s americkou skupinou The Electrochemical Society. Letos již 13. ročník mezinárodní konference Advanced Batteries, Accumulators and Fuel Cells (ABAF) proběhne v Brně od 26. – 30. srpna 2012. V Brně by se mělo objevit více než sto odborníků z celého světa.

Na konferenci se sjíždějí odborníci z celého světa. Odborná i laická veřejnost se může těšit na odborníky z Argentiny Arnaldo Visintin (Universita La Plata), z USA Petr Vanýsek (Universita Illinois), z Itálie Germano Ferrara (Universita Palermo), z Izraele Boris Markovsky (Bar Ilan University), 13 polských účastníků z CLAIO Poznaň a z Gliwice. „Letos to bude již 13. ročník mezinárodní konference,“ dodává hlavní organizátorka konference Doc. Ing. Marie Sedlaříková CSc., z Ústavu elektrotechnologie a ten je zatím co do počtu zahraničních účastníků největší.

Konferenci slavnostně zahájé 27. 8. 2012 v 9:30 hod. zástupce FEKTu, dále zástupci MŽP, zástupce MPO a zástupce agentury Thomson - Reuters. První den se konference bude zabývat nejen bateriemi a akumulátory, ale také medializací výsledků vědeckých týmů, nebo podporou mladých vědců a jejich projektů. 29. 8. 2012 se účastníci mohou těšit na odborný workshop CLAIO Poznaň. Součástí konference je společenský program a návštěva Technického muzea v Brně a Vodní elektrárny v Kníničkách.

Velký význam má celá konference ve vztahu k životnímu prostředí a problematice elektrochemických zdrojů proudu, prodlužování životnosti baterií, atd. „Hlavním cílem bylo a je sledování výzkumu a vývoje nejmodernějších chemických zdrojů energie a jejich využití především v elektromobilech“ dodává prof. Vondrák z téhož ústavu.

Těžištěm této konference je studium poznatků materiálového výzkumu orientovaného na elektrochemii systémů, v nichž je přísně vyloučena vlhkost (elektrochemie kovového lithia a příbuzné problémy). Dalším významným a perspektivním směrem je výzkum a vývoj elektrochemických superkondenzátorů, sloužících pro vyrovnávání zátěže a odběru v nových systémech pohonu, např. v mobilních prostředcích. Jedna ze sekcí je věnována elektromobilům, další elektrochromním prvkům a další pak solárním systémům.

Veškeré bližší informace o mezinárodní konferenci ABAF 2012 můžete nalézt na webových stránkách www.aba-brno.cz, nebo na stránkách www.feec.vutbr.cz.

http://www.feec.vutbr.cz/tisk_zpravy/tz_ABAF2012.pdf

zveřejněno dne: 27.08.2012