Další ročník soutěže Merkur perFEKT Challenge předčil všechna očekávání

autor: Ing. Taťána Krajčírovičová

soubor se zprávou: tz_Merkur2014_vysledky_141128.pdf

Další ročník soutěže Merkur perFEKT Challenge předčil všechna očekávání

V úterý 25. listopadu proběhl v laboratořích Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT), VUT v Brně další ročník soutěže Merkur perFEKT Challenge určené čtyřčlenným středoškolským týmům. Soutěž byla hned v několika směrech rekordní a předčila všechna očekávání.

Předně soutěž nabízela již 8 různých témat zadání, které si soutěžící týmy vybíraly při registraci do soutěže. Z důvodu omezených kapacit laboratoří bylo možné přijmout přihlášku pouze prvních 48 týmů. I přesto byla kapacita naplněna během pár týdnů po vyhlášení soutěže. Do Brna dorazilo téměř 200 soutěžících včetně 7 děvčat ze středních odborných škol a gymnázií z celé Moravy a také velké části Čech. Jedná se tak bezesporu o největší takové klání pořádané v České republice pouze pro středoškolské studenty. Soutěž proběhla plně v duchu fair-play a je nutné ocenit velmi dobré znalosti studentů z oborů jako je elektro, robotika, programování apod. Stejně tak bylo zajímavé sledovat součinnost jednotlivých členů soutěžících týmů a jejich zapojení do řešení zadání.

Po pěti hodinách usilovného snažení pak soutěžící předvedli výsledky své práce před odbornými porotami jednotlivých garantujících ústavů. Ty měly velmi těžký úkol, protože kromě funkčnosti jednotlivých řešení, musely ohodnotit i konstrukci a v neposlední řadě také design. Následně proběhlo slavnostní vyhlášení i za přítomnosti děkanky fakulty prof. ing. Jarmily Dědkové, CSc. Výsledky z jednotlivých kategorií pak dopadly následovně:

Automatizovaná třídička odpadů

1. Syntax Error (SPŠ Zlín)
  2. Plazma (SPŠ Zlín)
  3. DU10 - smysl života (SŠTE, Olomoucká, Brno)

Kresba domečku jedním tahem pomocí robotické ruky

1. Quapa (SPŠEIT, Purkyňova, Brno)
  2. DREAW (SŠIEŘ, Rožnov pod Radhoštěm)
  3. KYBERBOTI (SŠIEŘ, Rožnov pod Radhoštěm)

Pásovec řízený barevnými značkami na dráze

1. Done (SŠIPF, Čichnova, Brno)
  2. Expendables (Klvaňovo gymnázium a SOŠZS Kyjov)
  3. #RANDOM™ (SPŠ Zlín)

Závod se sluncem

1. Kentucky Killed Chicken (Gymnázium Vídeňská, Brno)
  2. DREAM TEAM (SŠIEŘ, Rožnov pod Radhoštěm)
  3. Bouráci (SPŠE, Mohelnice)

Autonomní pásový dopravní prostředek

1. Čtyřproudou (Mensa gymnázium, o.p.s., Praha 6 - Řepy)
  2. Kratochvilka (SPŠEI, Ostrava)
  3. Omega (SPŠE, Mohelnice)

Synchronní generátor s permanentními magnety

1. Muscatel (SPŠ Zlín)
  2. Kouničáři (SPŠEIT, Purkyňova, Brno)
  3. nebylo uděleno

Řízení robota "od oka"

1. My za nic nemůžem! (Gymnázium a OA Bučovice)
  2. Maxwellovo stříbrné kladivo (Gymnázium Vídeňská, Brno)
  3. Štuplíci (SPŠ Edvarda Beneše a OA Břeclav)

Pásovec sledující světlo

1. Sufurky (SPŠE Pardubice)
  2. Kolečko s vápnem (SŠIEŘ, Rožnov pod Radhoštěm)
  3. FANAtici (VOŠ a SPŠE Olomouc)

Vítězové jednotlivých témat se pak utkají v únoru 2015 v superfinále o celkového vítěze pro letošní ročník a získají tak možnost vlastnit na jeden rok veliký putovní pohár pro celkového vítěze soutěže.

Soutěž by samozřejmě nemohla proběhnout bez velké podpory partnerů soutěže (AT&T, ABB, Automotive Lighting, ON Semiconductor, FEI, Hella Autotechnik, Honeywell nebo Student Agency).

Mediálními partnery soutěže jsou vydavatelství FCC Public, časopis DPS-AZ, web tzb-info.cz a časopis Electroscope. Další informace k soutěži naleznete na webu http://www.feec.vutbr.cz/merkur/.

tz_Merkur2014_vysledky_141128.pdf

zveřejněno dne: 28.11.2014